• עו"ד ברק רון

הסכם גירושין

נתונים הנאספים על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מצביעים על עלייה עקבית במספר הזוגות המתגרשים בישראל. עולם הידע, הטכנולוגי, המהיר והלחוץ בו אנו חיים משפיע כפי הנראה בצורה שלילית על הקן המשפחתי. בנוסף לכך, בניגוד לעבר, כיום המודעות לכך שגירושין זה לא אסון ולעיתים עדיף להתגרש מאשר להמשיך חיי נישואין מאולצים שיובילו לדיכוי הנפש. הסיבות לגירושין קשורות בבעיות ומחלוקות בתחום הכלכלי, אי אמון בבן הזוג, נישואין בגיל צעיר, אי התאמה מסוגים שונים, ויכוחים ומריבות ממושכות, היעלמות תחושת ה"פרפרים בבטן", מקרים קודמים של גירושין במשפחה, התמכרויות שונות ועוד.בשנים האחרונות חלה עלייה גדולה ועקבית במספר המתגרשים בישראל. מתוך: דו"ח הנהלת בתי הדין הרבניים 2013


הסכם גירושין יוביל להליך גירושין מוצלח יותר

לאחר שבני הזוג גמרו אומר כי הנישואין הגיעו לקיצם ושעליהם להתגרש, הם יכולים לבצע את ההליך באמצעות הסכם גירושין. הסכם זה למעשה, בא למנוע הליכים משפטיים יקרים, ארוכים ומתישים של תביעות הנוגעות לגירושין,העלולות אף להגביר מתחים בין בני הזוג ולהרע את מצבם ומצב המשפחה במהלך ההליך ולאחר הגירושין. אין ספק, כי גירושין אשר מבוצעים בדרך הסכמה וללא "דם רע" בין הצדדים ישרו שקט נפשי לבני הזוג שנפרדים ולכלל בני המשפחה, הן במהלך התהליך והן ביום שלאחר הגירושין.

הסכם גירושין מאפשר לבני הזוג לסיים את ברית הנישואין בהסכמה הדדית בעניינים שונים, הסכמה אשר תוביל לביצוע הליך גירושין קל ומהיר יותר ברבנות. הנושאים העיקריים בהם יש לדון בהסכם הם: מזונות ומשמורת ילדים, רכוש וממון, מזונות אישה, הסדרת הגט.


משמורת ילדים והסדרי ראייה

הפרויקט החשוב ביותר בקשר הנישואין, עליו יש להגן גם עם פירוק התא המשפחתי הוא הילדים. עם סיום קשר הנישואין, יש לשים לב לצרכי הילדים, הן במישור החומרי והן במישור הרגשי. על ההורים לבחון היטב את צרכי הילדים ואת צורכיהם, ולאזן כך שמשמורת הילדים והסדרי הראייה יאפשרו קשר נכון שימנע פגיע בילדים ובהורים. יש לקבוע מי מההורים יהיה משמורן או לקבוע משמורת משותפת והסדרי ראייה התואמים את הנתונים האישיים.


מדובר בנושא בעל חשיבות, אשר אי מתן תשומת לב מספקת בהקשרו, עשוי לגרום לפגיעה בהורים ובילדים כאחד, הן בשל אי עמידה בהסדרי הראייה, קביעת הסדרים שאינם מתאימים סכסוכים הנוגעים לאלה והשפעות הנושא על הילדים. ככל ששיתוף הפעולה בין ההורים רב יותר, כך מידת הפגיעה האחד בשני ומידת הפגיעה בילדים, יהיו קטנות יותר, לכן, על אף הקושי שיש לדבר לעיתים, שווה לשתף פעולה בנושא זה עם הצד השני.


מזונות ילדים

לא פחות חשוב מהצרכים הרגשיים של הילדים הוא נושא סיפוק צרכיהם החומריים – המזונות. מי שמכיר את יכולות בני הזוג ואת צורכי הילדים טוב יותר מכולם, הוא בני הזוג. בני זוג שמצליחים להגיע להבנות בנושא המזונות, אם פעלו נכון, יכולים להגיע לתוצאות הטובות ביותר עבור התא המשפחתי. גובה מזונות הילדים, נגזר מצורכי הילדים ומכושר ההשתכרות והוא עניין שונה ממקרה למקרה. חשוב מאוד לבחון את כל האספקטים הקשורים להוצאות הכספיות הנוגעות לגידול הילדים ולצרכיהם, לקחת בחשבון הוצאות עתידיות שונות ומשתנות, כגון גני ילדים, הוצאות רפואיות בלתי צפויות ובאותה המידה, יש לקחת בחשבון שינויים אפשריים בכושר השתכרות.


רכוש וממון

לא תמיד מסובך לחלק את רכוש המשפחה ובמרבית המקרים הסכסוכים נובעים מחוסר הבנות בין הצדדים. בסופו של דבר, אם לא מגיעים להבנות אז ממילא שופט צריך להכריע בנושא. גם נושא חלוקת הרכוש מורכב, רחב ושונה ממקרה למקרה. בהסכם הגירושין יש לבחון בקפידה את הרכוש המשותף של בני הזוג אשר נצבר במהלך הנישואין ולבצע חלוקה על פי דין ובהתאם לנסיבות וכדאי לזכור ששיתוף פעולה, עשוי להניב תוצאות טובות יותר במיוחד במקרים בהם לחלוף הזמן כשלעצמו יש תפקיד, לדוגמה מיזמים שהבשלתם אורכת זמן, והאופן בו מסייעים להם להתממש למרות הפרידה.


הסדרת גט

הסכם גירושין טוב כולל הסכמה מלאה לסיים את הנישואין, אשר הגיעה מתוך רצון חופשי של בני הזוג והכרה בכך שיש לסיים את השותפות. עם זאת, הגירושין בין יהודים כפופים תמיד להסדרת הגט ברבנות, ונושא זה של סידר הגט מצוי בסמכות בלעדית של הרבנים, ולכן מעבר לחתימת ההסכם, יש לשים לב שקיומו מותנה בביצועו בפועל, לרבות בהתייצבות ברבנות והשלמת הליך הגירושין.


לסיכום

הנושאים שהוזכרו לעיל, חשובים ככל שיהיו במסגרת הליך הגירושין, מהווים חלק מכלל הנושאים הכרוכים בפרידה בין בני זוג, שאותם יש לקחת בחשבון בעריכת הסכם גירושין. מדובר בהסכם בעל חשיבות רבה עבור כל אחד מבני הזוג ושעשויות להיות לו השפעות ארוכות טווח ובעלות משקל גם על הילדים. הסכם שנערך בצורה לא מקצועית ושאינה מקיפה, עלול לגרום לנזקים מיידיים ואף לנזקים בעתיד. לפיכך, על מנת להסדיר הסכם גירושין מומלץ להסתייע בשירותיו של עו"ד גירושין השולט בתחום, על מנת שסייע בהבניית ההסכם באופן מקיף, מוקפד והוגן, שיוביל להליך גירושין מוצלח שיבטיח לכם שקט נפשי אף בשנים שלאחר מכן.7 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול