• עו"ד ברק רון

מזונות ילדים
אחד הנושאים הטעונים ביותר בעת הגירושין הוא נושא תשלום מזונות הילדים, אשר נועד לספק את צרכי הילדים הקטינים של בני הזוג. בית המשפט לענייני משפחה הוא הסמכות לדון בדיני מזונות ילדים מכוח חוק בית המשפט לענייני משפחה, אלא אם נכרכה תביעת מזונות הילדים כדין בתביעת גירושין לבית הדין הרבני או אלא אם שני ההורים הסכימו כי בית הדין הרבני ידון בנושא.


מה כולל תשלום המזונות?

מדור ואחזקת מדור - נעשה חישוב הלוקח בחשבון את חלקם של הילדים בהוצאות הבית השונות: שכירות, מים, חשמל, ארנונה ועוד.

כלכלה ושירותים חיוניים - מזון, שירותי בריאות, חינוך, ביגוד ועוד.

צרכים חריגים - הוצאות רפואיות חריגות וטיפולי שיניים (טיפולים אורתודנטיים) שאינם ממומנים ע"י קופת החולים והוצאות חינוך חריגות - קייטנות, קורסי העשרה, שיעורים פרטיים.


מי משלם?

החוק בישראל מתבסס על דין תורה הקובע שהאב מחויב לספק את כל צורכי הילדים עד גיל 6. מגיל 6 עד גיל 15 חלה חובה על האב לספק הצרכים ההכרחיים של הילדים. מעל גיל 15 ועד גיל 18 חלה החובה על האב לספק את צורכי הקטינים מדין צדקה.


בשנים האחרונות החלו בתי המשפט לחלק את נטל המזונות גם על האם, זאת במידה ויש ביכולתה לשאת בנטל הכלכלי ובמיוחד במקרים בהם המשמורת של הילדים נתונה לאב וכן כאשר הכנסתה של האם גבוהה בהרבה מהכנסתו של האב. לאחר גיל 18 ילדים זכאים לדמי מזונות מופחתים (לרוב 1/3 מהסכום ששולם עד כה), כל עוד הם משרתים שירות חובה בצה"ל או בשירות לאומי.


קביעת גובה תשלום מזונות הילדים

התשלום נקבע על פי הצרכים של הילדים ועל פי היכולת הכלכלית של ההורים, כשהסכום המינימלי שאינו נדרש להוכחה עומד על כ-1450 ₪ לילד נכון ליום זה. חשוב לציין כי בית המשפט לוקח בחשבון לא רק את תלוש המשכורת של האב, אלא את יכולת ההשתכרות שלו.


כלומר, במקרים בהם אב אשר עוסק במקצוע דל הכנסה או התפטר מעבודתו בעוד יש באפשרותו לעסוק במקצוע רווחי יותר, סכום דמי המזונות יחושב גם על פי יכולתו של האב להשתכר. כמו כן, בית המשפט יתחשב גם ברכוש ובשווי הנכסים אשר רשומים על שמו של האב.


מה אם האב אינו מסוגל לכלכל את ילדיו?

במקרים בהם אין ביכולתו של האב לשלם את דמי המזונות האישה יכולה לבדוק את זכאותה לקבלת תשלום באמצעות הביטוח הלאומי. אפשרות נוספת היא באמצעות תביעה בהוצאה לפועל שתגבה מהאב החייב את התשלום.


מזונות ילדים - ייעוץ משפטי

דיני המזונות הוא תחום מורכב וכולל אספקטים רבים אותם יש לקחת בחשבון. מומלץ להתייעץ עם עורך דין הבקיא בתחום דיני המשפחה שינהל את ההליך המשפטי על מנת שיבטיח לילדים את כל אשר מגיע להם במסגרת החוק.

4 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול