• עו"ד ברק רון

כיצד קובעים מזונות קטינים

בפסק דינו מיום 20 ינואר 2022, סיכם בית המשפט המחוזי מרכז את האופן המקובל בפסיקת בתי המשפט לענייני משפחה, לחישוב מזונות הקטינים.


לפי פסיקת בית המשפט המחוזי מרכז, שערך סיכום פסיקה בנושא, צרכיו של כל אחד מהקטינים בשהותו בשני בתים מגיעה לסך של כ-3,000 ₪ לחודש כולל רכיב המדור (כ-750 ₪ מסכום המזונות הכולל) (וראו לעניין זה רמ"ש (מרכז) 59188-10-18; עמ"ש 4202-02-20; עמ"ש (חיפה) 56600-10-18, עמ"ש (מרכז) 65692-11-19 ועוד רבים אחרים).


לפי קביעת בית המשפט, סכום המזונות (כולל מדור), יחולק באופן יחסי לפי זמני שהות הקטינים אצל הוריהם ויכולותיהם הכלכליות של ההורים (באופן יחסי לזמני השהות וההכנסות.


לצורך חישוב ההשתכרות של ההורים ויכולתם הכלכלית, יתחשב בית המשפט גם בנכסים מניבים המצויים בידי הצדדים, ברכיבי ההון שלהם ויתר בנכסיהם (ראה גם: ע"א 130/83, ע"א 239/85).


מעת שנקבעים צרכי הקטינים, יכולותיהם הכלכליות של ההורים וחלוקת זמני השהות יבוא בית המשפט לחישוב החיוב במזונות עצמו.


עם זאת, בית המשפט קבע שאין מקום לעריכת חישוב מתמטי בכל הליך של קביעת מזונות. שכן חיוב המזונות עשוי להשתנות ולחרוג מהחישוב המתמטי הקר בהתייחס לנסיבות שונות. כך, כדוגמה, אפשר שימצא כי הורה מסוים הוא ההורה הנוכח יותר בחיי הקטינים אף מעבר לזמני השהות שנקבעו מטעמים שונים.


עמ"ש 47781-05-21

7 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

ביום 30.1.22, פסק בית המשפט המחוזי בחיפה (במסגרת ערעור), כי יש להחיל את העקרונות שהותוו בפסיקת בית המשפט העליון לקביעת מזונות ילדים לבני זוג יהודים, גם על ילדיהם של בני זוג שאינם יהודים, תוך התייחסות

בשנים האחרונות, מתגבשת הבנה בעולם המשפט, שהליכי גירושין ופרידה, משפיעים גם על הנפש של בני הזוג וניתן לשמוע קולות שמביאים לתוך עולם המשפט, מונחים פסיכולוגיים כגון "לחץ", "חרדה" ואף "פסיכוזה של גירושין"

בתי המשפט מאפשרים לבני משפחה לגדל ילדים במסגרת אומנה, במקום לשלוח את הילדים לאימוץ או למסגרות המנותקות מהמשפחה, במקרים שבהם הורי הילדים לא מסוגלים לטפל בילדים וכאשר ניתן למצוא בני משפחה שמסוגלים לכך ב