• עו"ד ברק רון

הסכם ממון

הנושא הכלכלי הוא בעל חשיבות רבה בחיי הזוגיות והנישואין והוא תופס חלק נכבד בסכסוכים בין בני זוג. אמנם מדובר בתחום החומרי, הנוגד את האווירה הרגשית המלווה את בני הזוג טרום הנישואין ובמהלכם, יחד עם זאת, חשוב מאוד להסדיר את העניינים הכספיים מבעוד מועד על מנת למנוע מחלוקות בעתיד. האמצעי המרכזי לביצוע הסדר זה נעשה באמצעות עריכת הסכם ממון בין בני הזוג המתעתדים להתחתן ואף בין בני זוג נשואים.


לאילו זוגות מומלץ לחתום על הסכם ממון?

לזוגות ביניהם ישר פער כלכלי גדול יש את הצורך הרב ביותר בחתימת הסכם ממון. בעלי הון רב שאינם חותמים על הסכם שכזה, עלולים להפסיד חלק נכבד מהונם במקרה של גירושין. לפיכך, חשוב שבעל ההון יעגן בהסכם את הנושאים הכספיים במקרים של סכסוכים עתידיים.

יחד עם זאת, מומלץ להכין הסכם ממון גם במקרים שהפערים אינם כה גדולים בין השניים, מאחר והחיים יכולים להוביל אותנו לכל מיני דרכים ויש לקחת בחשבון שינויים עתידיים בהכנסות, במצב הכלכלי או שינויים אחרים שעשויים להשפיע על האיזון בין בני הזוג. הסכם ממון מסודר, יאפשר לך לשמור על נכסים מסוימים עימם באת אל קשר הזוגיות, ויפחית בכך את הנזק במקרה של סיום הקשר וכן יש בו למנוע דאגות מיותרות בקרב בני הזוג בכל הנוגע לנושא הכלכלי במהלך חיי הקשר.


מתי חותמים על הסכם ממון?

רוב הסכמי הממון נחתמים בטרם הנישואין, אך ניתן לחתום על הסכם ממון במהלכם ואף בסיומם. החתימה טרום הנישואין מפחיתה את הסיכוי ליצירת מחלוקות כספיות שונות ולכן מומלץ לבצע את ההסכם עוד לפני טקס הנישואין.

גם במהלך הנישואין ובסיומם ניתן לערוך הסכם ממון מסיבות שונות: הגדלת הון משמעותית לאחד מבני הזוג, ידיעה על הכנסה עתידית של אחד מבני הזוג כתוצאה מירושה או מקור הכנסה אחר, שינוי שלילי במערכת היחסים וחששות מסוימים לפירוק אפשרי של הנישואים בעתיד ועוד.


הנושאים בהם עוסק הסכם הממון

הסכם הממון כולל את ההיבטים הפיננסיים של כל אחד מבני הזוג. הווה אומר, בחינה מדוקדקת של הרכוש השייך לבני הזוג עוד בטרם הנישואין, בחינה של אילו מהנכסים ייחשבו כרכוש משותף או כרכוש בלעדי של אחד מבני הזוג. מדובר בנושאים שעלולים ליצור אי נעימות מסוימת בקרב הזוגות הטריים אך יחד עם זאת חשוב כי בני הזוג ישתפו פעולה באופן מלא ויהיו גלויי לב אחד עם השני על מנת שכל המידע הפיננסי ייכנס ויתועד בהסכם הממון.


היתרונות של הסכם ממון

ככל והסכם הממון נערך באופן תקין וחוקי, הוא מונע פתח לסחיטה רכושית של אחד מבני הזוג, מונע מאבקים משפטיים ממושכים הנוגעים לנושאים הכספיים במקרה של פרידה, מונע נשיאת נטל בחובות עתידיים של אחד מבני הזוג, מונע פגיעה בזכויות צד ומאפשר שקט נפשי, ללא מתח בענייני כספים במהלך הקשר, כאשר כל אחד מבני הזוג יודע היטב מה רכושו.


הכנת הסכם ממון על ידי עו"ד המתמחה בדיני משפחה

מומלץ לערוך את ההסכם בסיוע של עורך דין הבקיא בדיני המשפחה. עורך דין העוסק בדיני משפחה בקיא בכל האספקטים הקשורים להסכם הממון ויסייע לבני הזוג לחתום על הסכם ממון איכותי ומקיף שימנע כל מחלוקות וסכסוך בעתיד.

לאחר שבני הזוג חותמים על הסכם הממון, יועבר ההסכם לאישור שיקנה לו תוקף רשמי, וניתן יהיה להשתמש בו בעתיד לשם פתרון סוגיות משפטיות הנוגעות לפרידת בני הזוג וסיום הקשר ביניהם מהבחינה הכלכלית. להסכם הממון יש חשיבות רבה לעתיד הפיננסי של כל אחד מבני הזוג, לכן מומלץ לא להתפשר בנושא ולפנות לעורך דין מומחה, שיערוך הסכם ממון מקיף ומעמיק המנוסח באופן מקצועי.

3 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול