• עו"ד ברק רון

הסדרי ראייה

הסדרי ראיה הוא המינוח המשפטי להסכמה בדבר ימי ושעות המפגשים של הורה עם ילדיו במקרים של פירוק התא המשפחתי. לשם קביעת הסדרי הראייה נלקחים בחשבון פרמטרים שונים ונבחנות סיטואציות שמטרתן למנוע מריבות ובעיות עתידיות העלולות לצוץ בין ההורים בנוגע לקשר של ההורים עם הילדים.


סוגי הסדרי ראיה

ישנם סוגים שונים של הסדרי ראיה והם משתנים בהתאם לנסיבות המקרה, לגיל הילדים, או להמלצות פקידת הסעד:

הסדרי ראיה נפוצים – קובעים בדרך כלל לפחות שני מפגשים שבועיים של הורה עם ילדיו, בזמן קבוע (לרוב בשעות אחר הצהריים) וכן לינה של הילדים בבית ההורה בכל סוף שבוע שני.

הסדרי ראיה מצומצמים – כוללים מפגש אחד בלבד בשבוע (אם או ללא לינה) או סוף שבוע אחד בכל מספר שבועות.

הסדרי ראיה נרחבים – הסדרי ראיה הכוללים שני מפגשים שבועיים, כולל לינה בבית ההורה שאינו משמורן עם אפשרות לסוף שבוע ארוך.

משמורת משותפת – גידול הילדים תוך שיתוף פעולה מלא בין ההורים מתוך עיקרון טובת הילד. הסדר זה רלוונטי במקרים בהם זוג ההורים נשאר במערכת יחסית טובה חרף הגירושין.


מה כוללים הסדרי ראיה

בין הנושאים העיקריים בהם דנים בהסדרי הראייה:

1. פירוט ימי המפגש של הורה עם ילדיו.

2. פירוט שעות המפגש של הורה עם ילדיו.

3. פירוט זמני המפגש של הורה עם ילדיו בתקופות חגים וחופשות.

4. הסדרי ראייה במקרים שונים, כגון: טיסה לחו"ל, מעבר דירה, מצב בריאותי של ההורה או הילד וכו'.

5. מכשירים הבאים לוודא את קיום המפגשים במקרים בהם הדבר נדרש.

6. סוג המשמורת והקשר – משמורת משותפת, הסדרי ראיה, הסדרים בפיקוח (לדוגמה במקרה של אלימות במשפחה), וכיו"ב.

7. שינוי הסדרי ראיה.


כל אחד מההורים יכול להגיש תמיד בקשה לשינוי להסדר ראיה, במידה וההסדרים אינם מקוימים כפי שנקבע או במקרים בהם ההסדר שנקבע אינו משרת במועד הבקשה את טובת הילדים. במידה ומדובר בטענה לשיבוש הסדר הראיה על ידי ההורה השני, יש להציג בפני בית המשפט ראיות המעידות על הטענה.


בית המשפט אינו נוטה לגלות סבלנות רבה במקרים בהם ישנה הפרה של הסדרי ראייה ועלול לקנוס את ההורה המפר ואף להצר את ההסדר. מנגד, במקרים שבהם הצד שאינו משמורן מוכיח שההסדר הקיים אינו פועל לטובת הילדים עשוי בית המשפט להרחיב את הסדרי הראיה ואף להקל בתשלום המזונות. העיקרון שמנחה את בית המשפט הוא טובת הילדים, כך שבית המשפט נוטה להרחיב או לצמצם את הסדרי הראיה בהתאם לעיקרון זה.


הסדרי ראיה בליווי עורך דין משפחה

הסיטואציה הלא נעימה של הגירושים עלולה להוביל לעיתים להתנגחויות וריבים בין ההורים, הסדר ראיה גרוע עלול להחריף סכסוכים בין ההורים, כשהילדים הם הנפגעים העיקריים. לכן, כדאי לפנות לעורך דין מקצועי הבקיא בדיני משפחה אשר ינהל את ההליך המשפטי באופן מקצועי ויערוך הסדר ראיה שיפעל לטובת הילדים ובד בבד ישמור על מערכת יחסים תקינה בין בני הזוג הגרושים.

1 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול